LSS-lagen med juristen Patricia Olsson Escalante

Välkommen på utbildning om lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade (LSS) som hålls av juristen Patricia Olsson Escalante! Utbildningen kommer att handla om LSS och dess intention, personlig assistans och den nya LSS-lagen.

Patricia är engagerad i frågor som rör mänskliga rättigheter och funktionsrätt, och har tidigare arbetat bl.a. på olika assistansbolag. Patricia driver nu en egen verksamhet som bistår med juridiska tjänster inom LSS.

Datum: torsdag 26 januari 2023

Tid: kl. 16:00-18:00

Senaste nytt

Julfest

Söndagen den 10 december klockan 12:00- ca 15:00 är det dags för Viljas årliga Julfest! Det bjuds på traditionell Julmat, Linda Lundqvist står för den

Läs mer »

Månadsaktivitet

Onsdag den 29 november är du välkommen på Viljas månadsaktivitet! Vi hittar på roliga aktiviteter tillsammans, och det bjuds på fika under tiden. Vi börjar

Läs mer »

Rullstolsdans

Fredag den 17 november dansar vi tillsammans till härlig musik med ledning av Iréne Lindh!Dansen sker lättast med manuell rullstol och alla är hjärtligt välkomna.

Läs mer »

Utbildning med RSIS

Fredag den 10 november samlas vi på Vilja för att tillsammans gå en digital kurs som tar upp olika ortopediska områden och gäller både barn

Läs mer »